Kiralık Daire Arayanlar için Rehber

Kiralık Daire Arayanlar için Rehber

Kiralık daire arayanların ilk dikkate alması gereken konuların başında ilan gelmektedir. İyi bir kiralık ilan, kiralanacak dairenin güvenliğine dair bizlere net bilgi verir. Profesyonel olarak emlak sektöründe yer alan Sarıtaş Gayrimenkul, doğru ve net ilanlar hazırlayarak daire arayanlara yardımcı olur.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte gayrimenkul sektöründe de ilanlar internetten verilmeye başladı. Dolayısıyla internetten verilen ilanların doğruluğu, güvenliği hakkında insanların kafasında birçok soru işareti oluşmaya başladı.

İyi bir kiralık ilan ile insanların aradıkları daireleri kolayca bulmaları sağlanabilir. Diğer bir ifadeyle kiralık daire ilanları sayesinde potansiyel müşterilerle gayrimenkulü kiralayanlar daha hızlı anlaşma görüşüp anlaşma kısmına gelebilir.

 

İyi Bir Kiralık İlan Özellikleri Nelerdir?

 

Kiralık daireler için oluşturulan ilanların bazı özelliklere sahip olması gerekiyor. İyi bir kiralık ilan özellikleri şöyle sıralanabilir:

 

Akıcı İlan Metni

Kiralık daire arayanlar ilanların net, açık ve özgün olup olmadığını çok iyi incelemelidir. İlanda kiralık dairenin özelliklerinden mutlaka bahsedilmelidir. İlanda evle ilgili şu detaylar mutlaka belirtilmelidir;

  1. Konum,
  2. Büyüklük ve küçüklüğü,
  3. Müstakil mi normal apartman dairesi mi?
  4. Aile mi yoksa bekar mı yaşayacak?
  5. Güneş alıyor mu?
  6. Binası kaç senelik?
  7. Okul, market vb. alanlara yakın mı?

Yukarıda belirtilen noktalara uygun olarak kiralık ilan oluşturulması gerekiyor.

 

İlanın Özgünlüğü

Kiralık daire ve diğer gayrimenkul işleri için oluşturulan ilanların özgünlüğü de çok önemlidir. Yukarıda belirtildiği üzere ilanda insanların merak ettiği birçok konu hakkında bilgi verilmelidir. Kesinlikle ilanlar, kopyala-yapıştır şeklinde hazırlanmamalıdır. Bu durum kiralık daire arayanların güvenini zedeler. Sarıtaş Gayrimenkul olarak tüm bu noktaları dikkate alarak kiralık ilanları oluşturuyoruz.

 

İlan Açıklaması Yalnızca Dairenin Özelliklerini İçermeli

Kiralık daire ilanında yer alan bilgiler yalnızca o ilanı oluşturan daireye ait olmalıdır. İlan açıklamasında dairenin ne gibi özellikleri olduğundan bahsedilmelidir.

 

Dairenin Öne Çıkan Özelikleri İlanda Yer Almalı

Kiralık daire ilanı oluşturulurken mutlaka dairenin öne çıkan özelliklerine de yer verilmelidir. Kiralık daireye yapılan tadilatlardan da bahsedilmelidir. Örneğin; kiralık dairenin kapıları yenilendiyse bu durumdan özellikle ilanda bahsedilmelidir. Dairenin duvarlarının boya durumuna da kesinlikle yer verilmelidir. Eğer daire yeni inşaat halinden çıktıysa boyasının yapılarak mı kiraya verileceği belirtilmelidir. Daire daha önce kullanıldıysa duvar boyasının yenilenip yenilenmediğinden de söz edilmelidir.

 

Dairenin Adresi Haritada Doğru İşaretlenmeli

Kiralık dairenin adresinin haritada belirtilmesi de çok önemlidir. Kesinlikle adresi gizlenen dairenin ilanlarına bakılmamalıdır. Çünkü güvenlik noktasında adresin gizlenmesi insanların kafasında soru işareti oluşmasına sebep olabilir.

Sarıtaş Gayrimenkul bahsedilen bu noktada da potansiyel müşterilerine güven veriyor. Dairenin bulunduğu sokak ve mahalle ismine kadar tüm konuları ilanda belirtiyor. Böylelikle insanların kafasında güvene dair hiçbir soru işareti oluşmuyor. İlanların açıklama kısmında adres detaylı şekilde belirtilirse arama motorları üzerinden ilanın trafik çekmesi de daha kolay olur.

 

Büyük Harflerle İlan Oluşturulmamalı

İyi bir kiralık ilan, kesinlikle büyük harflerle oluşturulmaz. Genellikle ilanlardaki cümlelerin tümü büyük harflerle yazılır. Bu durum ilanın dikkat çekmesi için yapılır. Fakat yanlış bir durumdur. İlanlardaki cümleler tamamen büyük harflerle yazılırsa arama motorları bu durumu spam algılar. Bundan dolayı da ilanlar kiralık daire arayanlar tarafından görüntülenemez. Büyük harf kullanımından dolayı hedef kitle ilana negatifte yaklaşabilir.

 

Dilbilgisi Kurallarına Uyma

Kiralık daire ilanında dilbilgisi kurallarına da çok dikkat edilmelidir. Dilbilgisi kurallarına dikkate alınarak yazılan metinler her zaman dikkat çeker. İlanda dairenin metrekaresi başta olmak üzere birçok konuda da tam bilgi verilmelidir. Özellikle son dönemde emlak projelerinin çoğalmasına bağlı olarak dairelerin metrekaresinin küçülmesi insanların çok dikkatini çekmeye başladı.

Geniş aileler açısından metrekaresi küçük daireler uygun değildir. Aynı şekilde çekirdek aile ya da tek kişi içinde büyük daireler uygun değil. Tüm bu sebeplerden dolayı ilanda mutlaka metrekare belirtilmelidir.

Kiralık daire eşyalı şekilde sunulacaksa bu durumdan da özellikle bahsedilmelidir. Ayrıca kiralık dairelerle ilgili ilanlarda şu noktalara da vurgu yapılmalı;

  1. Dairelerin ısıtma sistemleri,
  2. Dairedeki balkon sayısı,
  3. Dairenin lavabo ve tuvalet sayısı,

Kiralık dairelerin önemli noktalarının fotoğraflanarak ilana koyulup koyulmamasına da çok dikkat edilmelidir. İyi bir kiralık ilan özelliklerini yukarıda belirtilen noktalar oluşturur.

Mülkünüzü kiralamak veya satmak mı istiyorsunuz?
İmage