Ankara Gayrimenkul Kiralama

Ankara Gayrimenkul Kiralama

Ankara gayrimenkul kiralama, gayrimenkulün teminini finanse edebilmek amacıyla kullanılan önemli bir hizmettir. Sarıtaş Gayrimenkul, alanında uzman gayrimenkul danışmanlarıyla kiralama hizmeti veriyor.

Ankara gayrimenkul kiralama hizmetlerinde hem gayrimenkul sahibi hem de gayrimenkulü satın alacak ya da kiralayacak kişi arasında bir köprü kurulur.

Gayrimenkul kiralama şirketi tarafından öncelikle gayrimenkulün değeri belirlenir. Değeri belirlenen gayrimenkule bir değer biçilir. Bu değer üzerinden gayrimenkul kiralanır veya satışa çıkartılır. Sarıtaş Gayrimenkul tarafından gerçekleşen kiralama hizmetleri yasalara uygun olarak gerçekleşmektedir. Tarafların menfaatleri göz önünde tutularak kiralama yapılır.

Kira sözleşmesine uygun olarak gayrimenkuller kiralanır. Borçlar Kanunu’na göre bir gayrimenkulü kiraya veren kişi onun kullanım haklarını kiracıya devreder. Kiracı da bu devretme işleminin ardından gayrimenkul sahibine bir bedel öder. Tüm bu süreçlerin sağlıklı yönetilmesinde Ankara gayrimenkul kiralama hizmetlerine büyük iş düşüyor.

 

Ankara Gayrimenkul Kiralama Özellikleri Nedir?

 

Ankara gayrimenkul kiralama özellikleri şöyle sıralanabilir;

 1. Gayrimenkulün kiralamasında tüm taksitler; finansal giderler yani faiz ve amortisman (varlık değerinin yüzdesi) şeklinde iki bileşeni ayırıyor.
 2. Gayrimenkul kiralandıktan sonra haklarından kiracı yararlanmaya başlar.
 3. Gayrimenkul kiralamaya konu olan kiralama sözleşmelerinde zorunluluk yoktur.
 4. Gayrimenkul kiralama işlemleri satıştan çok farklıdır. Gayrimenkul kesinlikle devredilmez. Yalnızca kişiye gayrimenkulün kullanım hakkı verilir.

Gayrimenkul kiralama hizmeti, sabit kıymet alımının finansesinde önemli bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

 

Ankara Gayrimenkul Kiralama Sözleşmesi Unsurları Nelerdir?

 

Ankara gayrimenkul kiralama işlemlerinin güvenli şekilde gerçekleşmesi için sözleşme diğer bir ifadeyle kira kontratına bağlı kalınması gerekiyor. Gayrimenkul kiralama sözleşmesi şu unsurlardan oluşur:

Kira Bedeli

Kiralanan gayrimenkulün kullanım bedeli, kira bedeli şeklinde adlandırılır.

 

Anlaşma

Gayrimenkullerde kira kontratları gönüllü olarak anlaşma yapılır. Gayrimenkulü kiralayanla kiraya veren kişi arasında yapılan anlaşma karşılıklı olarak feshedilebilir. Kira sözleşmeleri yazılı feshedilmediği süre zarfında kiranın bedeli kiracı tarafından ödenir.

 

Kiralanan Gayrimenkul

Kira kontratları, gayrimenkuller üzerinde yapılan anlaşmayı ifade ediyor. Kira sözleşmelerinin geçerliliği için kiralayan kişinin gayrimenkulün sahibi olmaması gerekiyor.

Ankara gayrimenkul kiralama sözleşmesine göre kiracılar, kira bedelini öder. Bunun yanında gayrimenkule ait elektrik, doğal gaz ve su gibi giderlerde kiracı tarafından karşılanmaktadır.

 

Ankara Gayrimenkul Kiralama Kontratı İçeriği Nedir?

 

Ankara gayrimenkul kiralama kontratına göre hem kiracının hem de kiraya verenin borçları vardır. Bu borçlar şu şekilde ele alınabilir:

 

Kiralayanın Borçları

 1. Kiralayan kişi, kiraya sunduğu gayrimenkulün sorunlarını gidermekle yükümlüdür.
 2. Kiralayan kişi, kiraya sunulan gayrimenkulü kullanıma uygun şekilde belirtilen tarihte kiracıya sunmak zorundadır.
 3. Gayrimenkul sahibi gayrimenkulünü kiraya verse dahi yine de vergi vb. ödemeleri yapmak zorundadır.

 

Kiracıların Borçları

 1. Kiracılar, kiraladıkları gayrimenkuldeki kendilerinin sebep olmadığı sorunları sahibine bildirmek zorundadır.
 2. Gayrimenkulü kiralayan kişiler, gayrimenkule kesinlikle zarar vermemelidir. Sahibinden izinsiz üzerinde değişiklikler yapılmamalıdır.
 3. Gayrimenkulün kira kontratı sona erdikten sonra sahibine teslim edilmelidir. Eğer gayrimenkul kiralama işlemi devam edecekse yeni bir sözleşmenin imzalanması gerekiyor.
 4. Kiracılar, gayrimenkulün temizlik ve bakımıyla ilgili tüm giderlerini ödemelidir.
 5. Gayrimenkulün kiralama bedeli sözleşmede belirtilen zaman zarfında ödenmelidir. Aynı zamanda gayrimenkul kiralama bedeli olarak sözleşmede yer alan miktar ödenmelidir.

 

Gayrimenkul Kiralama Kontratı Yazılı mı Olmak Zorunda?

 

Ankara gayrimenkul kiralama kontratları, resmi nitelik taşımaktadır. Bundan dolayı sözleşmelerin yazılı olması gerekiyor. Böylelikle her iki tarafında ilerde yaşayabileceği mağduriyetlerin önüne geçilmiş olur. Çünkü sözlü şekilde gerçekleşen sözleşmelerde ilerleyen zamanlarda taraflar arasında bazı anlaşmazlıklar çıkabiliyor. Dolayısıyla bu da tarafların haklarını ispat etmelerini imkânsız hale getiriyor.

Gayrimenkul kiralama kontratı yazılı olarak yapıldığında her iki tarafta haklarını tam anlamıyla bilir. Zaman içerisinde ortaya çıkan bir anlaşmazlıkta yasal süreç daha hızlı ilerler.

Ankara satılık daire başta olmak üzere gayrimenkul kiralama gibi tüm hizmetler için Sarıtaş Gayrimenkul’le iletişime geçebilirsiniz.

Gayrimenkul sektöründe hizmet veren bir firmanın güvenli olması çok önemlidir. Bu sebeple hazırlanan kira sözleşmesinde ödenecek miktar ve zaman net belirtilmelidir. Eğer kefalet, kefil gibi durumlar varsa sözleşmede mutlaka yer almalıdır. Ödemeler kiracı tarafından aksatılmadığı ve gayrimenkule zarar verilmediği sürece gayrimenkul sahibi kesinlikle kiracıyı çıkaramaz.

Gayrimenkul kiralama hizmetlerinde kira bedeli hem net hem de brüt olarak belirlenmelidir. Ev, işyeri vb. gayrimenkullerin metrekaresi ölçülerek mutlaka sözleşmeye eklenmelidir.

Sarıtaş Gayrimenkul; gayrimenkullerin kiralanmasıyla ilgili gayrimenkulün sahibiyle kiralamak isteyeni bir araya getirerek kiralama işleminin sağlıklı gerçekleşmesini sağlar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

Ankara gayrimenkul kiralama ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevaplarını şöyle ele alabiliriz:

 1. Gayrimenkul Kiralama Hizmetleri Kapsamına Neler Giriyor?

Arazi ve arazilerin üzerinde yer alan yapılar, gayrimenkul kiralama hizmetleri kapsamına girmektedir.

 

 1. Gayrimenkul Kiralama Hizmetlerinde Sözleşme Nasıl Yapılır?

Gayrimenkul kiralama hizmetlerinde sözleşmeler yazılı olarak yapılmaktadır.

 

 1. Gayrimenkul Kiralama Hizmetleri için Yapılan Sözleşmeler Neden İptal Edilir?

Gayrimenkul kiralama hizmetlerini gerçekleştiren taraflardan birinin sözleşmenin gerekliliklerini yerine getirmemesi sözleşmenin iptal olmasına sebep olur.

Mülkünüzü kiralamak veya satmak mı istiyorsunuz?
İmage