Gayrimenkul Değerleme

Geleceğin popüler meslekleri arasında yer alan gayrimenkul değerleme, taşınmazların yasal mevzuatlar çerçevesinde, uluslararası standartlarda ve etik kurallara uygun şekilde tespitinin yapılması ve raporlanması demektir. Daha çok konut kredilerinde aranan bir kriter olarak karşımıza çıkan gayrimenkul değerleme hizmeti konusunda objektiflik esastır. Bu nedenle hizmetin, lisanslı gayrimenkul şirketleri bünyesinde çalışan lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından yapılması gerekmektedir.

Gayrimenkul Değerleme Hizmetini Gerekli Kılan Sebepler Nelerdir?

Taşınmazların, objektif şekilde ele alınarak değerinin belirlenmesi ve bu değer hakkında rapor hazırlanması olarak bilinen gayrimenkul değerleme çalışmaları, farklı birçok sebepten dolayı yapılabilir.

• Taşınmaz alım satımı 
• Taşınmaz kiralama 
• Gayrimenkul sigortalama işlemleri 
• Taşınmazı ipotek göstererek banka kredisi alma 
• İnşaat projelerine başlanmadan önce değerleme gibi durumlar, günümüzde gayrimenkul değerlemeyi gerekli kılan sebeplerdir.  
Gayrimenkul değerleme çalışması yapılırken, taşınmaza bağlı hak ve faydalar bağımsız, objektif bir bakış açısıyla ele alınır. Bu durumda güncel piyasa değeri, ekonomik durum, taşınmazın yasal durumu, mevcut durumu, konumu ve çevresi bir arada değerlendirilir. Uzmanlar tüm faktörleri sektör tecrübesi, bilgisi, etik çalışma prensibi ve yüksek sorumluluk bilinciyle ele alır.

Gayrimenkul Değerlemeyi Kimler Yapabilir?

Gayrimenkul değerlemeyi yalnızca lisanslı uzmanlar yapabilir. Uzmanlar, değerlemeye konu olacak her türlü gayrimenkulün kredi, ipotek, satış ve kiralama işlemlerinin doğru şekilde yapılabilmesi için değerini tespit edip raporlamakla yükümlüdür,

Gayrimenkul uzmanları, tamamıyla bağımsızdır. Evin alım-satımı ve değeri gibi konularla ilgilenmezler, sadece değerleme ve raporlama uzmanı olarak görev yaparlar. Gayrimenkul değerleme hizmeti verirken uzmanlar; piyasa koşullarını, taşınmazın çevresini ve emlak sektörünün son trendlerini dikkate alır. Gayrimenkul uzmanları konuyla ilgili araştırmalarını yaparken ölçümler yapıp fotoğraflar çekebilir. Elde ettiği verileri bir araya getiren uzmanlar, raporladığı bilgilere nasıl ulaştığına dair detayları da raporun içeriğine ekler.

Güvenilir, etik çalışma prensibine bağlı ve profesyonel kadrosuyla uluslararası ölçütlerde yenilikçi çözümler üreten firmamızı tercih ederek hızlı ve bağımsız raporlama desteği almanın avantajını yaşayabilirsiniz. Gayrimenkul değerleme raporu ve raporda bulunması gereken özelliklerle değerleme hizmetini kapsamlı şekilde verecek uzmanlarımız, tarafsız bakış açısıyla ihtiyacınız olan desteği en iyi şekilde sağlayacaktır.  Sarıtaş GayrimenkulSarıtaş Gayrimenkul
Mülkünüzü kiralamak veya satmak mı istiyorsunuz?
İmage