Tapu Devir İşlemleri

Taşınmaz mülklerin kullanıcılar arasında el değiştirmesi, tapu devri olarak adlandırılır. Herkesin, hayatında bir kez de olsa tapu devir işleriyle ilgilendiği olmuştur. Taşınmazların kullanım hakkının sahibi olan kişiden yeni kişiye geçmesi için bazı belgelerin hazırlanması ve yasal koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Tapu devir işlemleri alıcı ve satıcılar için yapılabileceği gibi, miras dolayısıyla da yapılabilir.

Tapu devir işlemleri aslında oldukça basittir. Yapılması gereken en önemli şey, tapu müdürlüğü tarafından istenen belgelerin eksiksiz olarak hazırlanmasıdır. Sonrasında da talep edilen tapu harcının yatırılması gerekmektedir. Bu işlemler doğru olarak yapılırsa, tapu devir süreci bir ya da iki gün sürer.

Tapu Devir İşlemleri İçin Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

• Tapunun aslı ya da fotokopisi 
• Nüfus cüzdanı ile temsil belgesi (Taşınmazın sahibi ile alıcının kimlik bilgileri ve yetkilendirilmiş kişiler için temsil belgesi) 
• Taşınmazlar eğer bina vasfındaysa DASK 
• 1 adet vesikalık resim 
• Vergi borcu olmadığına dair belge 
• Bağlı bulunulan belediyeden taşınmazın emlak değerini belirten belge, tapu devir işlemleri için talep edilen belgeler olarak eksiksiz şekilde hazırlanmalıdır.

Tapu Devir Masrafları

Tapu devir işlemleri için tapu ve döner sermaye harcı olmak üzere iki ayrı ödemenin yapılması gerekmektedir. Toplam satış bedelinin %4’ü alıcı ve satıcı arasında eşit şekilde bölüştürülmek kaydıyla tapu harcı olarak ödenir.  
Tapu devir işlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tapu devir masrafları konusunda usulsüzlük yapılmaması, tapu devir işlemleri yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır. Eğer harç üzerinde usulsüzlük yapıldığı tespit edilirse alıcılar da satıcılar da yüklü para cezası ile karşılaşabilir.

İşlemler sırasında, alıcı ve satıcıların hazır bulunması gerekmektedir. Bununla birlikte gerekli belgelerin hazırlanması koşuluyla vekiller aracılığıyla da işlemleri tamamlamak mümkündür.

Tarafların başvuru yaptığı Tapu ve Kadastro Müdürlüğü Binası’nda, randevu saatine 15 dakika kala hazır bulunması gerekmektedir. Yasal şartlar doğru şekilde gerçekleştirildiğinde tapu devir işlemleri çok kolay şekilde sonlandırılabilmektedir. Tapu devri konusunda detaylı bilgiyi, hazırlanması gereken evrakları ve ödenmesi gereken harçlar hakkında en doğru bilgiler için danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.  Sarıtaş GayrimenkulSarıtaş Gayrimenkul
Mülkünüzü kiralamak veya satmak mı istiyorsunuz?
İmage