Gayrimenkul Satışında Yapılması Gerekenler

Gayrimenkul Satışında Yapılması Gerekenler

Gayrimenkul satışı, tarafların haklarının korunması açısından hayati önem taşıyor.

Sarıtaş Gayrimenkul, alanında uzman personellerle gayrimenkullerin satışı esnasında danışmanlık hizmeti veriyor. Yüksek maliyetlerle gerçekleşen bir iş olduğu için gayrimenkul satışının çok dikkatli yapılması gerekiyor.

Gayrimenkul satış sözleşmesi doğrultusunda satışın gerçekleşmesi gerekiyor. Riskli bir iş olduğu için bazı noktaların çok dikkatli incelenmesi gerekiyor. Örneğin; gayrimenkulün vergi, kredi vb. borcunun olup olmadığına bakılmalıdır. Ayrıca gayrimenkulde ihtiyati tedbir ve haciz gibi durumlarında olmaması gerekiyor. Tüm bu hususlarda mağduriyet yaşamamak adına Sarıtaş Gayrimenkul gibi şirketlerden yardım alınmalıdır.

 

Başarılı Gayrimenkul Satış Aşamaları

 

Başarılı gayrimenkul satışı için bazı şu aşamaların takip edilmesi gerekiyor:

 

Ekspertiz Tespiti

Gayrimenkul satışı gerçekleştirmek için öncelikle gayrimenkulün esas değerinin öğrenilmesi gerekiyor. Firmamız satış işleminden önce gayrimenkullerin gerçek değerini öğrenmek için ekspertiz raporunu hazırlar.

Gayrimenkul analiz edilerek gerçek değeri belirlenir. Etik ve güvenli şekilde ekspertiz raporunun hazırlanması hayati önem taşıyor. Ekspertiz raporu hazırlanırken şu noktalara özellikle dikkat edilir;

  1. Emlak sektöründeki güncel gelişmeler,
  2. Piyasa koşulları,
  3. Gayrimenkullerin çevresi,

Ekspertiz raporunda yukarıda belirttiğimiz haciz, kredi, ipotek gibi durumlarda mutlaka belirtilir.

 

İlan Hazırlama

Gayrimenkul satışı için ekspertiz raporunun ardından ilan hazırlanır. İlanda gayrimenkulle ilgili tüm detaylara yer verilmektedir. Gayrimenkulün türü, konumu vb. tüm özelliklerine değinilir. Ayrıca gayrimenkulün en güzel açılardan fotoğrafı çekilir. Gayrimenkulün hem fotoğraf çekimi hem de ilanlarının profesyonel şekilde hazırlanması gerekiyor.

 

Kaparo

Gayrimenkul satış sözleşmesi kapsamında kaparo anlaşması da yapılır. Kaparo sözleşmesi ile tarafların arasında ortaya çıkabilecek anlaşmazlıklar engellenir. Kaparo sözleşmesi hazırlanırken tarafların şartları dikkate alınır. Örneğin, gayrimenkulün satışını gerçekleştiren firma olarak alıcıyla cayma vb. durumlarla ilgili bedel anlaşması yapılır. Gayrimenkulü satın almaktan vazgeçenlerin kaparo ile ilgili kesinlikle bir beklentisi olamaz.

 

Gayrimenkul Danışmanlığı Sözleşmesi

Sarıtaş Gayrimenkul; ev, arsa vb. gayrimenkullerin satışıyla ilgili danışmanlık yapar. Bu sebeple gayrimenkul alıcısıyla sözleşme yapılır. Böylelikle sözleşme ile taraflar haklarını teminat altına almış olacak. Gayrimenkul danışmanlığı sözleşmesi içerisinde şu bilgilerin yer alması gerekiyor;

  1. Alıcı kimlik bilgileri,
  2. Satıcı kimlik bilgileri,
  3. Hizmet bedeli,
  4. Gayrimenkulün adresi,
  5. Gayrimenkul danışmanı kimlik bilgileri,
  6. Gayrimenkulün satış bedeli,

Firmamız gayrimenkul danışmanlığı sözleşmesini hazırlayıp gayrimenkulün satıcı ve alıcısına teslim eder. Sözleşme yasalara uygun olarak hazırlanmaktadır. Ayrıca gayrimenkul danışmanı gerek görürse sözleşmeye başka maddelerde ekleyebilir.

 

Rayiç Bedelinin Öğrenilmesi

Gayrimenkul satışı için rayiç bedeli öğrenilir. Rayiç bedeli, gayrimenkulün bağlantılı olduğu belediyeden öğrenilir. Belediye belirli noktalar üzerinden gayrimenkule değer verir. Böylelikle belediyenin belirlediği değerden düşük olarak gayrimenkulün satışı gerçekleşemez. Eğer satış bedeli rayiç bedele kıyasla düşükse devlet para cezası başta olmak üzere bazı yaptırımlara başvurabilir. Aynı zamanda gayrimenkulün satışı süresince vergi borcunun olmamasına da çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Vergi borcu gayrimenkul satışındaki en büyük engeldir. Vergiyle ilgili problemlerle karşılaşmamak adına daha önceki senelere ait borçlar mutlaka kontrol edilmelidir. Gayrimenkul satışının gerçekleştiği sene içindeki geçerli olan emlak vergisinin ödenip ödenmediği de kontrol edilmelidir.

 

Gayrimenkul Satış Sözleşmesi

Gayrimenkul satış sözleşmesi profesyonel şekilde hazırlanarak müşterilere sunulur. Gayrimenkul sahibi ve firmamız arasında belirlenen kurallar çerçevesinde sözleşme hazırlanarak alıcıya sunulur. Bu sözleşme türünde yer alan bilgilerle danışmanlık sözleşmesindekiler arasında bazı noktalarda benzerlikler vardır.

Her iki sözleşme türünde de gayrimenkul satıcısı ve alıcısının kimlik bilgileri yer alır. Aynı zamanda gayrimenkulün özellikleri, satış bedeli ve tarihine yönelikte bilgilerde sunulur. Gayrimenkul satış sözleşmesinin imzalanmasının ardından taraflardan herhangi biri sözleşmede yer alan maddeleri yerine getirmezse problem ortaya çıkar. Problem yaşayan taraf yasal olarak hakkını arayabilir. Zarar ettiyse yasal olarak zararının ödenmesini talep edebilir.

 

Tapunun Devredilmesi

Yukarıdaki işlemlerin tümü gerçekleştikten sonra en son adımda tapunun devri gerçekleşir. Gayrimenkul danışmanı ve alıcı arasında anlaşmanın sağlanmasına bağlı olarak tapu devir işlemleri başlatılır. Tapu devir işlemleriyle ilgili Sarıtaş Gayrimenkul uzman ekibi detaylı bilgi vermektedir. Tapu dairesindeki tüm işlemler hakkında danışmanlık alabilirsiniz.

Özellikle tapu dairesi tarafından istenen belgelere yönelik destek verilmektedir. İlerleyen süreçte sorun yaşanmaması adına firmamız bünyesindeki gayrimenkul danışmanlarının tüm belirttiği hususlar dikkate alınmalıdır. Sağlıklı gayrimenkul satışı için profesyonel destek alınması çok önemlidir.

Mülkünüzü kiralamak veya satmak mı istiyorsunuz?
İmage