Ankara En İyi Kiralık Ev Arayanlar için 10 Altın Tavsiye

Ankara En İyi Kiralık Ev Arayanlar için 10 Altın Tavsiye

Ankara kiralık ev seçenekleri açısından Türkiye’nin en zengin illeri arasında yer alıyor. Ankara’nın birçok yerinde kolayca kiralık ev bulabilirsiniz.

Sarıtaş Gayrimenkul, Ankara’da kiralık ev arayanlara çok iyi seçenekler sunuyor. Fakat ev arama sürecine girmeden önce kişi nasıl evde oturmak istediğine karar vermesi gerekiyor.

Ankara kiralık daire arayışı içinde olanların her birisi farklı kriterleri göz önünde bulundurmaktadır. Bazı kişilere göre evin çevresi bazılarına göreyse bütçe ve dairenin durumu gibi kriterler ön plana çıkıyor. Hatta ulaşımı daha çok önemseyenlerde olabiliyor. İş yerine ya da okula yakınlık ev ararken önemli kriter haline gelebiliyor.

 

Kiralık Ev Arayanlar için Tavsiyeler

 

Ankara kiralık ev arayanlar şu tavsiyeleri mutlaka dikkate almalıdır:

 

Döviz Kurunu Sabitleme

Türkiye’de kiralık evlerin fiyatları genellikle döviz kuru üzerinden belirleniyor. Dolayısıyla bu durum birçok kiracıyı zor durumda bırakıyor. Bunu engellemek adına evi kiralama sözleşmesini imzalamadan mutlaka kur değişikliklerinde kira ücretlerinde artış yapılmayacağına dair şart koşunuz.

 

Konum

Ankara kiralık daire ararken konuma da çok dikkat edilmesi gerekiyor. Kiralanacak evin Ankara’nın hangi bölgesinde olduğu çok iyi araştırılmalıdır. Aynı zamanda kiralık ev arayan kişi, konum seçeneklerini çok sınırlamamalıdır. Seçenek sayısı ne kadar çok olursa aynı derecede evi bulmak kolaylaşır. Doğru konum tercihi için mutlaka Sarıtaş Gayrimenkul ile iletişime geçiniz.

 

Evi Yerinde Görme

Bir ev kiralanacaksa mutlaka yerinde görülmelidir. Kişi, evleri tek tek gezip kiralayıp kiralamayacağına karar vermelidir. Eğer aklına uymuyorsa böylelikle o evden daha kolay vazgeçer. Fotoğraflarda tam olarak evlerin durumu anlaşılamayabiliyor. Bundan dolayı da ev kiralandıktan sonra sorun yaşanıyor. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak adına evin içini gezmek, tüm noktalarını incelemek çok önemlidir.

 

Evcil Hayvanları Olanlar Anlaşma Yapmalı

Bazı ev sahipleri tarafından evcil hayvanlar maalesef istenmeyebiliyor. Bu sebeple evcil hayvanı olanlar, ev sahibiyle sözleşme imzalamadan bu konuyu konuşmalıdır. Ev sahibine evcil hayvan olduğu belirtilerek bu durumun onun için sakınca doğurup doğurulmadığı sorulmalıdır. Eğer ev sahibi için evcil hayvan sorunsa kişi başka kiralık evlere bakmalıdır.

 

Karar Verme

Ankara kiralık ev arayanlar için karar verme aşaması da zordur. Kişi, kendi için en uygun evi ararken şu kriterleri mutlaka göz önünde bulundurmalıdır;

  1. Evin büyüklüğü,
  2. Eşyalı ya da eşyasız,
  3. Eşyalı evlerde eski ve yeni eşya ayrımı,
  4. Evin küçüklüğü,

Yukarıdaki kriterler göz önüne alınarak kiralık ev arandığında daha hızlı şekilde sonuçlara ulaşılır.

 

Deprem Raporu Olmalı

Türkiye, bir deprem ülkesidir. Dolayısıyla ev alırken ve kiralarken mutlaka deprem raporu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Deprem raporu; deprem yönetmeliği kapsamında kanun ve maddelere göre hazırlanmaktadır. Bu raporda deprem sırasında binanın ne kadar dayanıklı kalacağı belirtilir.

 

Ev Aidatları ve Genel Olarak Alınan Ücretler

Ankara kiralık ev ararken evin aidatları ve genel olarak alınan ücretlerde mutlaka sorulmalıdır. Aidat gibi giderlerin bütçeyi aşıp aşmadığına çok dikkat edilmelidir.

 

Banyo, Mutfak gibi Alanlara Eşyaların Sığıp Sığmadığı Kontrol Edilmeli

Ev tutulmadan önce incelenirken eşyaların sığıp sığmayacağı da mutlaka incelenmelidir. Eğer eşyalar eve sığamayacak kadar çoksa daha büyük ev arayışı içine girilmelidir.

 

Ev Nem Alıyor mu Diye de Kontrol Edilmeli

Ev, insanların yaşamlarını geçirdikleri alanlardandır. İş dışında en çok vakit geçirilen alandır. Dolayısıyla evin nem alması büyük sorun teşkil eder. Sağlık açısından özellikle nem almayan evlerde oturulması tercih edilmelidir.

 

Kiralanan Evin Çevre Güvenliği

Ankara kiralık ev için bölgede çok önemlidir. Kiralanacak evin çevresinin güvenliğine çok dikkat edilmelidir. Güvenli olmayan yerlerden kesinlikle ev tutulmamalıdır. Tüm bu noktalarda Sarıtaş Gayrimenkul, müşterilerine detaylı bilgi veriyor.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

Ankara’da kiralık evler hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları şunlardır:

 

  1. Ankara’da En Uygun Evler Hangi İlçededir?

Ankara’da en uygun evler; Beypazarı, Şereflikoçhisar ve Elmadağ’dır.

 

  1. Ankara Kiralık Ev Fiyatları Neye Göre Değişiyor?

Ankara’da kiralık evlerin fiyatları, büyüklük ve konum gibi noktalara göre değişiyor. Ortalama Ankara’da bir kiralık ev fiyatı 10.000 TL ile 17.500 TL arası değişmektedir.

 

  1. Ankara’da Kiralık Ev Sıkıntısı Yaşanıyor mu?

Ankara’da kiralık ev sıkıntısı yaşanmamaktadır. Tüm ilçe ve semtlerinde kolayca kiralık ev bulunabilir.

Mülkünüzü kiralamak veya satmak mı istiyorsunuz?
İmage